Turkish Arabic English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Rektoskopi Nedir?

Rektoskopi, görece olarak son derece kolay bir incelemedir. Bu uygulamaya özgü olan bir cihaz olan rektoskopla yapılır. Cihaz 1–2 cm çapında sert bir tüptür ve bir ışık kaynağı ile gözle inceleme imkanı sağlayan optik bir kısımdan oluşur. Rektoskop denen cihaz, makattan düz bağırsak boşluğuna doğru sokulur ve düz bağırsak duvarları direk incelenir.

Daha net ve kesin bir inceleme için rektoskop vasıtasıyla düz bağırsak boşluğuna çok az miktarda hava verilir ve böylece duvarlar hafifçe gerilmeye başlar. Cihazla uygulanan bu tip manevralar yapılacağı zaman, gerekli olan bütün tedbirlerin alınması ve dikkat gösterilmesi şartıyla hiçbir risk söz konusu olmaz. Rektoskopi, son derece önemli ve faydalı bir inceleme olup, hem düz bağırsak mukozasındaki herhangi bir sorunu belirlemesi, hem de biyopsinin gerekli oluğunda bağırsaktan parça alınmasının sağlaması bakımından oldukça başarılı sonuçlar verir. Rektoskop, sert bir cihaz olduğu için düz bağırsak boşluğunun üzerinde olan bölgelere sokulamaz.


Rektoskopi, ışıklı bir alet vasıtasıyla kalın bağırsağın son bölümünün gözle incelenmesini sağlayan uygulamadır ve bu uygulamayı yaptırmadan önce hastanın aç olarak hastaneye gitmesi ve bağırsaklarının boşaltılması için lavman yapılması gerekir. Bu tür işlemler yapılacağı zaman anestezi uygulanır ve böylece ağrılı bir uygulama yaşanmaz. Hasta özel bir muayene masasına yatırılır ve 5 dakika içinde uygulama bitmiş olur. Bu uygulama esnasında da tümör, ülser, ur gibi şüpheler için de biyopsi alınabilir.

Bu Sayfayı Paylaş:

 

Gastroskopi

Önceki Sonraki

Gastroskopi Nedir ?

Gastroskopi Nedir ?

Gastroskopi yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının direkt görerek incelenmesine olanak sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Bu işlem ucunda ışık ve mikro kamera bulunan ince, yumuşak ve bükülebilen tüp şeklinde bir alet yardımıyla yapılmaktadır.

Devamı...

Gastroskopi ne zaman gereklidir ?

Gastroskopi ne zaman gereklidir ?

Yutma güçlüğü, göğüs arkasında yanma ve ağrı, ağza acı su gelmesi gibi yemek borusunu ilgilendiren hastalıkların teşhisinde, Karnın üst kısmında ağrı, yanma, ekşime, bulantı, kusma, tedaviye dirençli kansızlık, nedeni bilinmeyen kilo kaybı gibi mide ve on iki parmak bağırsağını düşündüren hastalıkların teşhisinde, Ağızdan taze kan gelmesi ve kahve telvesi tarzında...

Devamı...

Gastroskopi öncesi herhangi bir şey yiyi…

Gastroskopi öncesi herhangi bir şey yiyip içebilir miyim ?

İyi bir inceleme için midenizin tamamen boş olması gerekmektedir. Bu amaçla işlemden önceki 8 saat boyunca herhangi bir şey yememeniz ve içmemeniz gerekmektedir.

Devamı...

Sürekli kullanmakta olduğum ilaçlar va…

Sürekli kullanmakta olduğum   ilaçlar var, ne yapmalıyım ?

Sürekli kullanmanız gereken çoğu ilacı   (tansiyon, kalp, tiroid ilaçları gibi) işlemden 3 saat önce az miktarda su ile   beraber alabilirsiniz. Ancak; Aspirin kullanıyorsanız işlemden en az 7 gün önce, romatizma ilaçları, demir veya vitamin ilaçları kullanıyorsanız 5 gün önce kesmelisiniz. Şeker hastalığı nedeniyle ilaç kullanıyorsanız veya kan sulandırıcı (Coumadin gibi) ilaç kullanıyorsanız,...

Devamı...

Gelirken yanımda neler getirmeliyim ?

Gelirken yanımda neler getirmeliyim ?

İşlem günü mücevher ve değerli eşyalarınızı evinizde bırakınız.Endoskopi istek formunuzu, hastalığınız ile ilgili daha önceden yapılan tetkiklerinizi ve eğer yapıldıysa önceki endoskopi raporlarınızı mutlaka yanınızda getirmelisiniz.

Devamı...

Kolonoskopi

Önceki Sonraki

Kolonoskopi İşlemi Nedir?

Kolonoskopi İşlemi Nedir?

Kalın bağırsak, anüsten başlayarak ince bağırsağa kadar devam eden yaklaşık 1.5-2 metre olan bağırsak kısmıdır. Kolonoskopi işlemi ise kalın bağırsağın içinin video endoskop denilen kıvrılabilen hortum şeklindeki bir cihazla gözle görülerek incelenmesidir. Cihazla makattan girilerek kalın bağırsağın başlangıcına doğru ilerlenir.

Devamı...

Kolonoskopi Ne Zaman Gereklidir?

Kolonoskopi Ne Zaman Gereklidir?

Kalın bağırsak kanserinin erken tanısı ve önlenmesi için; eğer yaşınız 40-50’nin üzerindeyse her 5 senede bir kolonoskopi yaptırmalısınız. Kolonoskopiyle   poliplerin bulunup çıkarılması ile kalın bağırsak kanser gelişimi önlenebilmektedir. Son zamanlarda çıkan kabızlık sorunu Büyük abdestte, dışkıda kan görülmesi Uzun süreli kanlı veya kansız ishal Gaitada...

Devamı...

Kolonoskopi İncelemeye Nasıl Hazırlanılı…

Kolonoskopi İncelemeye Nasıl Hazırlanılır?

İncelemenin yapılabilmesi için bağırsakların içinin boş ve temiz olması gereklidir bunun için 24 saat önceden bağırsaklar temizlenmeye başlanılır. İçi dışkılarla kirli bağırsakta  inceleme ve değerlendirme yapılamaz. Temizlik işlemi bol miktarda saydam sıvılarla bağırsağın yıkanması ayrıca bağırsağı boşaltıcı ilaçların kullanımıyla olur. Kolonoskopi işleminden 24 saat önceden katı gıdaların alınması tamamen kesilmeli...

Devamı...

İşlem Nasıl Yapılır?

İşlem Nasıl Yapılır?

- İncelemeden önce bazı hastalara rahatlaması için damar yoluyla sedatif etkili enjeksiyon verilebilir. - Hasta inceleme sedyesine sol yan şekilde yatar. Sonra, kolonoskopi aleti makatan tüm kolon katedildikten sonra ince barsak içine kadar ilerletilir.- incelemeyi yapan doktorunuz bağırsak içinde gerek gördüğü yerlerden patolojik inceleme için örnekler alabilir, bu işlem çok kolay...

Devamı...

İşlemden Sonra Neler Olur?

İşlemden Sonra Neler Olur?

Eve gittikten sonra evde 3-4 saat kadar istirahat etmeyi planlamalısınız. İşlemden sonra, o gün sizde gaz şikayeti olabilir, bu nedenle gaz yapan besinlerin alınmaması gereklidir. İstirahattan sonra normal diyetinize dönerek yemek yiyebilirsiniz. İşlemden sonra eğer patoloji laboratuarında incelenmesi için örnekler alınmışsa bunların sonuçlarını takip ediniz.

Devamı...

Rektoskopi

Önceki Sonraki

Rektoskopi Nedir?

Rektoskopi, görece olarak son derece kolay bir incelemedir. Bu uygulamaya özgü olan bir cihaz olan rektoskopla yapılır. Cihaz 1–2 cm çapında sert bir tüptür ve bir ışık kaynağı ile gözle inceleme imkanı sağlayan optik bir kısımdan oluşur. Rektoskop denen cihaz, makattan düz bağırsak boşluğuna doğru sokulur ve düz bağırsak duvarları...

Devamı...

Rektoskopi Kullanım Amaçları

Rektoskopi, her tür rektal kanamalarda, tümör şüphelerinde, hemoroidlerin incelenmesinde, ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalıklarında, makat bölgesindeki ağrılarda, kolon kanseri şüphesinde uygulanabilir. Rektoskopi esnasında hasta bir rahatsızlık hissetmez ancak uygulama sonrasında işlem esnasında gaz verildiği için kişi gaz ve şişlik sıkıntısı çekebilir. Ancak bu da tuvalete çıkması ile yok olur.

Devamı...

Rektoskopi Hazırlık İçin Neler Yapılmalı…

Rektoskopi uygulamasından bir gün önce bol sulu besinler tüketmelisiniz. Çay, süt, çorba, bol su, tüketilebilir. Asla ekmek tüketmemelisiniz. Lavmanı muayeneden önce makatınıza sıkarak uygulayın ve 15 dakika bekledikten sonra tuvalete gidip dışkılayın.

Devamı...

Şu anda bu siteyi Internet Explorer 6 (IE6) kullanarak ziyaret etmektesiniz.

Sitemizin tüm özelliklerinden faydalanabilmeniz ve sitemizi doğru şekilde görüntüleyebilmeniz için en az Internet Explorer 9 (IE9) sürümüne yükseltmenizi (güncellemenizi) tavsiye ediyoruz.

Neden Internet Explorer 9'ye yükseltmelisiniz? icrosoft Internet Explorer'ı daha fazla güvenlikli, daha fazla yeni özellikli ve yetenekli hale getirerek tamamen yeni bir arayüzle yeniden tasarladı. Bir çok kullanıcı bu yeni sürümü kullanmaktadır. Internet ve web ortamındaki yeni gelişmeleri desteklemesi ve bu gelişmeleri barındıran siteleri daha iyi ve kaliteli şekilde daha yeni özelliklerle gezebilmeniz ve görüntüleyebilmeniz için yeni sürüme yükseltmelisiniz. Çünkü; bugün ki internet 10 yıl önceki internet değil ve sürekli gelişiyor, değişiyor. Bununla birlikte güvenliğiniz de eski sürümlerle tehdit altında kalıyor. Şu andaki tehlikeler 2001 yılında yoktu, ki Internet Explorer 6 o dönemde yayınlanmıştı. Internet Explorer 9 internet gezintinizi; virüslere, casus yazılımlara (spyware) ve diğer tehlikelere karşı daha güvenli olmasını sağlamakla birlikte içerdiği yeni özelliklerle yeni nesil web sitelerini sorunsuz gezinmenizi sağlar. Windows Update (Otomatik Güncelleştirmeler) açık ise Internet Explorer 9' u yükleyebilirsiniz ve bunu kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

Internet Explorer 9 'u ücretsiz olarak kendi dilinizde indirmek için lütfen Internet Explorer 9 global web sitesini ziyaret ediniz....